tafsir-part 2

با سلام خدمت کاربران عزیز موزتکست ، با تاخیری زیاد قسمت دوم “تفسیر ابیات رپی” را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم از آن لذت برده و برای حمایت از ما آن را با ذکر کپی رایت به اشتراک بگذارید ، در ضمن فلسفه ی استفاده از لحن کوچه بازاری در تفسیر ها رو هم در قسمت های قبل بیان کردیم.
این دفعه تصمیم گرفتم بیشتر ابیات از بهرام باشه و از آلبوم اشتباه خوب که چند بعدیه! همچنین دوستی در کامنت ها درخواست کرده بود چند بیت از آهنگ دو به شک شایع رو تفسیر کنیم و ما هم تفسیر می کنیم و بیتی که براتون در سری قبل از صادق گذاشته بودم و تفسیرش رو از شما دوستان عزیز خواستار شدم،در کامنت ها دوستان همکاری کردند و جوابش رو کامل کردند و من هم از همکاریشون بسیار سپاسگزارم پس اول تفسیر کامل مصرع صادق رو میگم. امیدوارم خوشتون بیاد.

142574867110468609naadelanecover

 •  دلگیر از این مردابم أ وقتی که تووش قاصدک دیدم (صادق-رستاخیز)
  در نگاه اول شاید کلمه ها بی ربط و بدون معنی به نظر برسه اما وقتی دقیق تر میشیم میفهمیم که قاصدک نماد آرزو و مرداب نماد جایی است که آرزوها تو اون میمیرن مثل اینکه وقتی بچه بودیم قاصدکی که پیدا میکردیم اون رو فوت میکردیم و در کنارش آرزویی میکردیم همچنین در این بیت مرداب به دنیا تشبیه شده است پس صادق میخواد بگه که از این دنیا دلگیرم از وقتی که آرزوهام توش مردن.

 

bahram nouraei eshtebahe khoob album1

 •  از اون دنیا به این دنیا از اینجا به یه دنیای گه تر فقط سلولم میشه بزرگ تر (بهرام-سوز)
  میشه به دو طریقه تفسیرش کرد:1.بهرام داخل رحم قرار داره و وقتی میاد توی دنیای جدید فقط سلول های بدنش بزرگ تر میشه و دنیاش کثیف تر و سخت تر میشه یا اینکه محیط یا سلولی که توش زندانی بوده بزرگ تر میشه 2.دنیاهای بهرام در واقع فصل های زندگیش باشن که منظورش از فصل زندگی (نوجوانی و جوانی و میانسالی و …) این ها باشه که هر کدوم از دنیای (فصل) قبلی بدتره.

 

bahram nouraei eshtebahe khoob album1

 •  میپرم (بهرام-برش)
  تا حالا دیدید که یک کلمه تفسیر بخواد؟در آلبوم بهرام میبینید چون در کاور آلبوم میشه عکس یک پرنده رو دید که زخمیه و قطعاً نمیتونه پرواز کنه پس پریدن کنایه از آزادییه اون پرندس و بهرام خودش رو به اون پرنده تشبیه میکنه که در واقع نمیتونه و نباید هم بپره و با یه جور مردن (تغییری عظیم که به مرگ تشبیه میشه) از دست شیطان راحت میشه ، روح بهرام مثل اون پرنده آزاد میشه و جسمش که توش شیطان بوده در حال سقوطه و در اصل بهرام آزاد شده اینم بگم که میشه جور دیگه هم گفت مثلا اگر تو عکسایی که خود بهرام تو پیج اینستاش گذاشته دقت کنید میبینید طرز رشد یه پرنده رو نشون میده و جالب اینجاست که تموم اینکار هارو از طریق مرور خاطرات و زندگی میکنه و از این خاطرات خلاص میشه،خوب حالا من یه سوالی از شما میپرسم که چرا بهرام در آهنگ برش خودکشی میکنه اما در واقعیت خودکشی نکرده و خواسته اینجوری منظورشو برسونه؟جوابش اینه که این یه خودکشی ذهنیه و در تصور خودشه و بهرام در ذهنش و افکارش یک خودکشی ذهنی میکنه تا به آرامش برسه ، درواقع خودکشی مسیریه که بهرام انتخاب کرده ، مسیری که بیشتر به خودکشی شبیهه ، ولی ضروری ، و گواهش اینه که که توو ترک بعدی آلبوم فضای آهنگ و رپ کردن بهرام کاملا از ترک های قبلی متفاوت میشه.

 

fadaei-jenayi

 •  زندگی با شرف که ساده ( کساده) نون میشه (فدایی – جنایی)
   از نظر من یکی از برتری های رپ کردن نسبت به دکلمه کردن و … ، همین ایهام تلفظیه که جدیداً تووی رپ پارسی زیاد میبینیم ، یکی از مثال ها همین قسمت هست ، اگه شعر رو با که ساده نون نمیشه در نظر بگیریم مصرعمون به این معنیه که اگه بخوای با شرف زندگی کنی نمیتونی خودتو سیر کنی ، اگه کِساده برداشت کنیم هم که به معنای اینه که افرادی که با شرف زندگی میکنن خیلی کم هستن. به شخصه از این قسمت واقعا لذت بردم

bahram nouraei eshtebahe khoob album1

 •  (بهرام-جنگ)
  درسته که این ترک یه ترک خالیه ولی من باید یه سری توضیحاتی در موردش بدم.در کاور آلبوم عکس یک چشم رو میبینیم که در مثلثی قرار داره که برعکس هستش و دلیل وجودش رو نمیدونم اما از یک چیز مطمئنم که بهرام از این کارش قصدی داره که تو عقل ما نمیگنجه و اینم مطمئنم که بهرام فراماسون و ایلومینات نیست.حالا در تیزر خود آلبوم فیلم یک چشم رو میبینیم که با خوندن بهرام میترسه و همش به این ور و اون ور نگاه میکنه و اگر در مثلث فراماسون ها نگاه کنیم میبینیم که چشم که نماد شیطانه در بالای هرم قرار داره و بهرام در کاور آلبوم میاد چشم راست رو در پایین مثلث قرار میده و مثلث رو بر عکس میکنه و در این ترک میاد نوای همون تیزر رو استفاده میکنه و با رپ کردنش هشدار یه جنگ رو به شیطان میده.جالبه نه؟!! پس اشتباهخوب یه عمر تفسیره که نصفشو نمیتونیم بفهمیم.

Kaghaz-Record-EP

 

 •  حرفام نقده نسیه نی ،تو گوش خریدار و بیار،من مسیرو قیر،تنها باش چون واست مفیده مثه من یکی که سایش سفیده (حصین-تنهایی)
  حرفام نقده و نسیه نمیدم و تو باید گوش خریدار رو بیاری تا من حرفام رو به تو بزنم و مسیر رو با قیر برات صاف و هموار کنم و سعی کن تو این مسیر تنها باشی مثه من که حتی سایه هم ندارم و به سایه خودمم اعتماد نمیکنم.

 

shayea-asoon-tarin-rah-4

 •  یه دلگرمی تووم لایِ رفیقامه ، و الا ایران به پول جایزه میداد ، حتی چشای تو به پول جایزه میداد ، من با خودم کشیدم جلو آینه سیگار ، باز هی جلو آینه سیگار (شایع-دو به شک)
  میگه دل گرمیش به رفیقاشه (حصین) که یه ذره بهش جون میدن و اون امیدوار میکنن ولی به خدا که ایران و حتی چشای شما به چیزای رنگ و لعابدار که با پول باشن یا به نفعتون باشن امتیاز میدین و قبول میکنین و با فهمیدن این ،خودش و میبینه که چه طور داره همینطور از خودش میزنه برای رپ ،و سیگار میکشه تا آروم شه و مدام خودش رو راهنمایی میکنه تا ذهنشو رشد بده و جسمشو فدا کنه ولی باز جلو آینه یه سیگار هس که دودش تصویر آینه رو کدر و مات میکنه و باعث میشه اون چیزی که بخواد نشه، میشه به بیت «به چشم بصیرت به خود در نگر       تو را تا در آیینه زنگار نیست» از پروین اعتصامی هم اشاره کرد.

 

bahram nouraei eshtebahe khoob album1

 •  زندگی تو شهر گُخ منو مایید،انداختنم زندان که بکشنم پایین ، همه میگفتن باید ساخت ، آره باید ساخت ، از منو زندگیم فیلم ، اینا رو گفتم که بدونی ، تو رستمی تووی شاهنامه خالی (بهرام-نگاه)
  زندگی کردن تو شهر مخ منو …ایید و اشاره داره به دورانی که تو زندان بوده و میخواد بگه من عقب نکشیدم و انقدر تلاش کردم خواستن از زندگیم فیلم بسازن و اینا رو میگم که بدونی تو هم یه انسان قوی هستی که میتونی خودت داستان و سرنوشتت رو بسازی و پیروز باشی.

Hichkas-Tof

 

 • صبح شده ! کارد و پنیر رو میزه ، تو جیب نی ، میگی کره کو ، همه میشنون ، همه میشنون ، لقمت هم بگیر ، نه بربری نی ، بربری نی از کوره در بره ، همه می بینن (هیچکس-تف)
  یه بیت پُر از ایهام ، کارد:کارد میوه خوری ، کارد جیبی | پنیر :پنیر خوراکی ،کوکائین | کره : کره خوراکی ، بعد از مصرف حش یش یا گل چون انرژی زیادی از دست میره و چربی های کبد سوخته میشه فرد مصرف کننده گرسنه میشه که واسه رفع این گرسنگی مواد غذایی چرب رو ترجیح میدن که اصطلاحاً بهش میگن کره خوری | بربری: نان بربری،نیرویی در بازی کلش آو کلنز به نام بربر | از کوره در اومدن بربر: یکی نون تازه از کوره در اومده ،دوم اینکه بین کلش بازها به ساختن نیرو پختن میگن ، مثلا میگن 10 تا بربر گذاشتم بپزن حالا این بیت با توجه به اینها معانی مختلفی داره.

Ashegham-Hichkas

 • عاشقه وقتیم که تو راه رسیدن به هدف ، بکنم پاهامو قلم ، چه انتظاری میره ازم ؟ برم عقب؟! نه برعکس ، مخصوصا با اینی که هست تو دست دارم سر جمع سه تا قلم ، بگو عجب! ریاضی که هستی بلد؟ (هیچکس-عاشقم)
  این شعر هم مثه دفعه قبلی معنیشو نمیگیم تا شما تو کامنتا بگید.ولی سوال اصلی اینه چرا هچکس میگه سه تا قلم؟

#فدایی دارید …